/

Roztwór betadyny do zakraplania kocich oczu

3 min
Roztwór betadyny do zakraplania kocich oczu

Roztwór betadyny do zakraplania kocich oczu – genialny, praktycznie niezawodny preparat o działaniu bakteriobójczym i wirusobójczym. Stosuję go u moich kotów oraz kociąt już kolejny rok i bardzo mocno rekomenduję. Co to oznacza w praktyce i słowami laika? Każdy glut w oku, każdy wyciek ropny, przymknięta lub sklejona powieka, przymrużone oczy, nadmienienie przekrwione, zakażenia bakteryjne i wirusowe, w tym też te trudne do wyleczenia mogą być leczone betadyną. Często zdarza się, że wyłącznie betadyną, bo inne preparaty nie są potrzebne, ale bywa, że w połączeniu np. z kroplami lub maściami do oczu.*

Roztwór betadyny do zakraplania kocich oczuCzym jest betadyna?

Betadyna jest roztworem wodnym związku jodu /polividonum iodinatum/. Działa łagodniej niż jodyna, która zawiera alkohol /etanol/, w związku z tym nadaje się np. do dezynfekcji błon śluzowych i doskonale sprawdza się przy dezynfekcji takiego delikatnego narządu, jakim jest oko. Kocie oko.

Ważne! Oko dezynfekuje się nie samą betadyna, a jej roztworem.

Czym jest roztwór betadyny?

Roztwór betadyny służy do zakraplania i przemywania kocich oczu. Wykazuje on pełną!!! aktywność bakteriobójczą i grzybobójczą oraz wysoką aktywność wirusobójczą, co w praktyce oznacza wyjątkową skuteczność. Przy użyciu zwykłych kropli do oczu, bywa, że bakterie uodporniają się na substancję czynną leku i po kilku dniach krople są mniej skuteczne lub nie skutkują w ogóle i należy je zmienić na inne. Przy roztworze betadyny nie ma tego problemu, gdyż bakterie nie uodporniają się na roztwór jodyny.

Spektrum działania obejmuje bakterie, prątki, pierwotniaki, grzyby, wirusy i spory. Roztwór betadyny nadaje się również do dezynfekcji skóry i śluzówki, jak i do szybkiego opatrzenia ran świeżych i trudno gojących się – niemniej u nas podstawowe zastosowanie to przemywanie oczu i ich dezynfekcja. Warto jednak pamiętać o innych zastosowaniach, bywają przydatne.

Zalety stosowania roztworu betadyny do kocich oczu

  • roztwór można stosować nawet do dezynfekcji oczu kocich noworodków, jeśli zajdzie taka potrzeba, jest bezpieczny i wielokrotnie bywał u nas pomocny
  • nie szczypie w oczy i nie piecze /jak to się często zdarza przy zwykłych kroplach do oczu/
  • oko można betadyną kropić lub przecierać mocno zwilżonym wacikiem
  • efekt leczniczy obserwuje się już po kilku zakropieniach
  • roztwór betadyny można stosować tak często jak to jest konieczne /np. przy każdorazowej konieczności przetarcia chorego oka/, min. 3 razy dziennie, by efekt leczniczy był zauważalny

Jak przygotować roztwór betadyny do dezynfekcji oka?

Do 5 ml soli fizjologicznej /kupimy w każdej aptece/ dodajemy 5 kropli roztworu betadyny. Powstanie nam roztwór w bursztynowym kolorze, który wyblaknie w ciągu kilku dni /i straci swoją leczniczą wartość/. Z tego powodu ja przygotowuję zawsze świeży roztwór i każdorazowo zużywam go do końca /5 ml to dość mała i bardzo praktyczna objętość/. W przypadku gdybyśmy chcieli zrobić większą ilość roztworu /np. dla kilku kotów i na kilka podań/, należałoby go przechowywać w ciemnym opakowaniu np. ze szkła lub w sterylnej strzykawce owiniętej np. czarna taśmą klejącą, by zabezpieczyć przed światłem.

Uwagi

Ulotka płynu Betadine Povidinum iodinatum /taka jest nazwa handlowa betadyny/ podaje, że betadyna może powodować uczulenie przy nadwrażliwości na jod, co objawiałoby się zaczerwienieniem powiek. Piszę to gwoli formalności, u nas nigdy nic takiego się nie zdarzyło.Roztwór betadyny może barwić białe futerko na brunatny kolor, nie jest to zabarwienie długotrwałe, za to dość łatwe do usunięcia, niemniej piszę o tym, bo u kotów długowłosych, z jasną okrywą, może roztwór betadyny zostawiać lekkie ślady /u moich kotów, i tych łysych, i tych z włosami, ślady nie zostają w ogóle/.

Cena 30 ml betadyny to ok. 25 zł /Betadine (płyn) – Povidinum iodinatum/, cena 5 ml soli fizjologicznej to 30-50 groszy. Do kupienia w aptekach bez recepty. Termin przydatności betadyny jest długi, z mojego opakowania wynika, że 2,5 roku. Preparat jest bardzo wydajny i dość ekonomiczny, tak w zastosowaniu jak w cenie.

* pamiętajcie, chorób oczu nie wolno bagatelizować, ani też leczyć na własną rękę, zastosowanie betadyny należy w przypadkach chorobowych /i w razie jakichkolwiek wątpliwości/ skonsultować z lekarzem weterynarii.

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Kot kleptoman, czyli fanatyzm

Następna historia

Gry planszowe dla kociarza

Najnowsze od Blog

Mruczenie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego koty mruczą? Mruczenie jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie koty…

Majtki dla kota

Po kilku latach stawiania oporu, stojąc przed decyzją czy dom po prostu opuścić i uciec gdzie…

Sparta – porodowe know how

Sparta – porodowe know how. Pierwsza i najważniejsza sprawa – dobry poród to poród niespodziewany! Oczywiście dla…

Wylot na pełnej piździe

Wylot na pełnej piździe, czyli o technikach korzystania z kuwety i tematach okołokuwetowych. Kuweta, czyli kocia…