/

Słuch absolutnie selektywny

1 minuta czytania

Od kilku dni dumam nad pewną kocią umiejętnością, dość fenomenalną, a mianowicie nad słuchem niemal absolutnym, a jednocześnie doskonale selektywnym, tzw. …

Słuch absolutnie selektywnySłuch absolutnie selektywny

Do dziś pamiętam mojego dziadka, który będąc starszym panem przygłuchł na jedno ucho i gdy babcia do niego mówiła, to zdarzało się, że jej nie słyszał. Natomiast kiedy w drugim pokoju, dokładnie ta sama babcia dzieliła się z moją mamą jakimiś babskimi sekretami, to dziadzio z kuchni, przez ścianę słyszał wszystko doskonale i wyraźnie. Ba, wiedział nawet kiedy mówią o nim. Jak się to działo? Nie mam pojęcia, ale jest to pewnego rodzaju fenomen.

A teraz meritum… Mamy w domu taką jedną Lulkę, co to właśnie słuchem absolutnie doskonałym się chlubi. Ale jest to słuch wyjątkowo podle selektywny. „Lulka – nie wolno” – nie słyszy. „Lula – zejdź” – jest głucha. „Lulka – zostaw” – a gdzie tam. „Lu – chodź tu”- gadaj zdrów. To nie jest tak, że nie słucha, że nie rozumie, że nie chce. Ona tego fizycznie NIE SŁYSZY. W danym momencie nie ma percepcji fal dźwiękowych. Gdzieś na trasie błona bębenkowa – młoteczek – mózg dźwięk zanika, nie ma drgań, strzemiączko nie pracuje jak trzeba, nie współpracuje z kowadełkiem przez co impuls nerwowy śpi, zakopany spokojnie w swojej norze z kory mózgowej. I Lula nie słyszy. Po prostu.

Tylko do diabła, niech mi ktoś wytłumaczy jak to jest, że jak podnoszę szklany klosz patery z łakociami, to ona wyrasta spod ziemi, zwabiona cichym brzęknięciem szkła dotykającego drewna kuchennego stołu? Jak to jest, że otwieranie drzwiczek lodówki jest w stanie zwabić ją z najdalszych zakątków chałupy? A zwykłego „nie wolno” nie słyszy w ogóle… Czy ja mam to do niej jakoś ultradźwiękami mówić? Jakąś inną falą nadawać? Jakąś częstotliwością specjalną, amplitudą?

Dodaj komentarz

Poprzednia historia

Diabelskie podszepty czyli genialny pomysł na sobotę

Następna historia

Kocie zabawy, czyli o zaszczanej świętości

Najnowsze od Blog

Mruczenie

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego koty mruczą? Mruczenie jest jednym z najbardziej charakterystycznych dźwięków, jakie koty…

Majtki dla kota

Po kilku latach stawiania oporu, stojąc przed decyzją czy dom po prostu opuścić i uciec gdzie…

Sparta – porodowe know how

Sparta – porodowe know how. Pierwsza i najważniejsza sprawa – dobry poród to poród niespodziewany! Oczywiście dla…

Wylot na pełnej piździe

Wylot na pełnej piździe, czyli o technikach korzystania z kuwety i tematach okołokuwetowych. Kuweta, czyli kocia…